آموزشگاه مجازی زبان اِنـد اِنـگ

راهنمای کلاس آنلاین برای استادها

  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  • ۰
  • 269

در این نوشته، می خایم که بصورت گام به گام، امکانات کلاس های آنلاین اند انگ رو به شما استادهای عزیز توضیح بدیم. اولین قدم اینه که مرورگر گوگل کروم و یا فایرفاکس رو باز کنید (پیشنهاد ما گوگل کروم هستش که در این نوشته توضیح داده شده) و به حساب کاربری تون در اند انگ وارد بشید. بعد، در حساب کاربری تون، به سراغ آموزش های آنلاین برید و روی دکمه «ورود به کلاس» کلیک کنید تا وارد کلاس آنلاین مد نظر تون بشید. البته اگه برای ورود به کلاس، به رمز و نام کاربری نیاز باشه، در همون بخش، به شما نمایش داده می شه. بعد از ورود به کلاس آنلاین، با فضای زیر روبرو می شید که در واقع، فضای کلاس های آنلاین اند انگ هستش:

شنیدن صدای کلاس

برای این که صدای کلاس، پخش بشه و شما بتونید صدای هر کسی رو که در کلاس (با اجازه شما) داره صحبت می کنه، بشنوید، باید آیکون بلندگو رو بصورت زیر فعال کنید که با فعال کردن اون، زیر آیکون، یک خط سبز، ظاهر می شه. البته این آیکون، به طور پیش فرض، با ورود به کلاس، فعال هستش:

فعال کردن میکروفون:

برای این که بتونید در کلاس صحبت کنید و شاگردهای شما بتونن صدای شما رو بشنون، باید میکروفون تون رو در کلاس، فعال کنید که برای این کار، باید روی آیکون میکروفون کلیک کنید که وقتی فعال بشه، زیر اون، یک خط سبز ظاهر می شه. البته از قبل مطمئن بشید که میکروفون دستگاه شما (رایانه رومیزی، لپ تاپ و…)، سالم هستش و درایور مربوط به اون، نصب شده باشد. البته پیشنهاد می شه که برای داشتن یه ارتباط صوتی باکیفیت، از یه هندزفری خوب و یا از یه هدست استفاده کنید:

البته چون کلاس در محیط مرورگر باز شده، برای فعال شدن کامل میکروفون، باید اجازه دسترسی مرورگر ر, هم به میکروفون بدید. برای همین، بعد از زدن آیکون میکروفون، پیامی به شکل زیر از طرف مرورگر ظاهر می شه که باید در ابتدا روی Allow کلیک کنید تا میکروفون فعال بشه:

فعال کردن وبکم:

برای اینکه بتونید با شاگردهای تون، ارتباط تصویری داشته باشید و اون ها بتونن که تصویر زنده شما رو ببینن، باید وبکم تون رو در کلاس فعال کنید که با این کار، بخش جدیدی به کلاس اضافه می شه و تصویر شما در اونجا نمایش داده می شه. فعال کردن وبکم هم دقیقا مانند فعال کردن میکروفون هستش که باید روی آیکون اون کلیک کنید و بعد، در پیام دریافت شده از مرورگر، روی Allow کلیک کنید تا وبکم شما فعال بشه و یه خط سبز، زیر اون ظاهر بشه:

فهمیدن دسترسی های مرورگر:

گاهی پیش می آد که با کلیک روی آیکون میکروفون و یا وبکم، اون ها فعال نمی شن که یکی از دلایل اون، اینه که اجازه دسترسی مرورگر رو به اون ها نداده ایم. برای این که بفهمیم به مرورگر چه دسترسی هایی داده ایم، در بالای مرورگر، روی عنوان secure کلیک می کنیم تا پنجره دسترسی ها باز بشه که می تونیم اون ها رو تغییر بدیم:

ارتباط پیامی با کاربرها:

در پایین از سمت راست کلاس، باکسی وجود داره که اعضای کلاس می تونن با هم ارتباط پیامی داشته باشن و در واقع، چت کنن. مثلا برای زمانی که کسی سوالی داشته باشه و یا بخاد موضوعی رو به صورت پیام، بیان کنه. اگرچه این قسمت از کلاس، بیشتر برای ارتباط شاگردها با استاد هستش ولی شما باید به این قسمت هم توجه کافی داشته باشید و یا اگه نیاز باشه، از این قسمت هم استفاده کنید. البته شما می تونید به هر کدوم از شاگردها، اجازه صحبت کردن در کلاس رو هم بدید که در ادامه توضیح داده خواهد شد:

فهمیدن نام و تعداد شاگردها:

در سمت راست از کلاس، باکسی وجود داره که در اون، شما می تونید تعداد اعضای کلاس و همچنین، نام اون ها رو بفهمید. در این باکس، استادها با آیکون آبی رنگ و شاگردها با آیکون سفید رنگ، نمایش داده می شن. البته شما از همین بخش هم استفاده می کنید تا به شاگردها تون اجازه بدید که در کلاس، صحبت کنن که در ادامه توضیح داده خواهد شد:

نمایش مطالب درسی به روش آپلود کردن:

مسلماً همه استادها باید مطالبی داشته باشن که به شاگردها شون ارائه کنن و اون مطالب، می تونه تصویر، اسلاید، فایل pdf، صدا و ویدیو باشه. برای این که بتونید مطالب خودتون رو به شاگردها نمایش بدید و اون ها رو توضیح بدید، باید روی آیکون مربوطه کلیک کنید تا پنجره ای به شکل زیر ظاهر بشه. بعد در اون پنجره، به زبانه «آپلود فایل» رفته و نوع فایل خودتون رو مشخص می کنید و بعد اون رو از رایانه تون انتخاب می کنید و صبر می کنید تا آپلود بشه.

* دقت داشته باشید که بهتر هستش از ویدیو و فایل های با حجم بالا استفاده نکنید و بهتر هستش که مطالب تون رو به Pdf تبدیل کنید و بعد، آپلود کنید و اون ها رو نمایش بدید.

* همچنین دقت داشته باشید که فایل های پاورپوینت، به صورت مستقیم، قابل نمایش در فضای کلاس نیستن. برای همین، در ابتدا باید اون ها رو به pdf تبدیل کنید (با بخش save as در پاورپوینت) و سپس اون ها رو آپلود کنید تا نمایش داده بشن.

* دقت داشته باشید که در انتخاب «نوع فایل» برای آپلود، گزینه متفرقه رو انتخاب نکنید. چون اون فایل در کلاس نمایش داده نمی شه و فقط برای آپلود فایل هستش تا شاگردها بتونن اون رو دانلود کنن. در واقع، فقط برای دادن فایل به شاگردها استفاده می شه(در ادامه توضیح داده می شه).

بعد از این که فایل مورد نظر مون رو انتخاب کردیم و آپلود شد، حالا باید در همان پنجره، به زبانه «لیست فایل ها» بریم و فایل مربوطه رو انتخاب کنیم و روی دکمه «نمایش» کلیک کنیم تا برای همه نمایش داده بشه.

* دقت داشته باشید که اگه یه بار، فایلی رو آپلود کرده باشید، دیگه نیازی نیست که اون رو بار دیگه، آپلود کنید و برای نمایش در دفعات بعدی، فقط باید اون رو در زبانه «لیست فایل ها» پیدا کنید و روی دکمه «نمایش» کلیک کنید.

و در نهایت فایل ما در بخش مربوطه در کلاس آنلاین نمایش داده می شه:

نوشتن یادداشت روی اسلایدها:

برای توضیح بهتر اسلایدی که تهیه کرده ایم، گاهی نیاز می شه که بتونیم روی اون اسلاید، چیزی رو بنویسیم و یا زیر مطلبی خط بکشیم و یا به بخشی از اون اسلاید اشاره کنیم. این امکان در کلاس های آنلاین وجود داره. برای این که بتونیم روی اسلاید، چیزی تایپ کنیم و یا با موس یا با قلم نوری، خط بکشیم و یا چیزی بنویسیم، کافی ـه که به طریق زیر، گزینه «وایت برد» رو انتخاب کنیم تا امکانات وایت برد کلاس، روی اسلاید فراهم بشه:

اما برای این که با شاره گر موس، روی اسلاید، چیزی رو نمایش بدیم و در واقع، کاری کنیم که اشاره گر موس ما رو شاگردها هم ببینن، بعد از فعال کردن وایت برد (که توضیح داده شد)، به طریق زیر عمل می کنیم و اون رو هم فعال می کنیم:

ارسال فایل به شاگردها:

گاهی پیش می آد که شاگردها نیاز دارن که مطالب درسی استاد رو دریافت کنن و یا این که استاد بخاد فایلی رو به شاگردهای خودش بده (البته فایل های کم حجم). برای این کار، نیاز ـه که به طریقی که گفته شد و از زبانه «آپلود فایل»، فایل خودتون رو آپلود کنید و بعد، به زبانه «لیست فایل ها» برید و فایل مربوطه رو انتخاب کنید (اگه فایل رو از قبل، آپلود کرده اید، نیازی به آپلود دوباره نیست و فقط کافی ـه اون رو انتخاب کنید). بعد، روی دکمه «ویرایش» کلیک کنید تا هم بتونید نام فایل رو تغییر بدید و هم تیک «قابل دانلود» رو بزنید تا شاگردها بتونن فایل مربوطه رو دانلود کنن.

شاگردها هم با زدن همون آیکون و رفتن به زبانه «لیست فایل ها»، فایل مربوطه رو انتخاب می کنن و بعد، روی دکمه «دانلود» کلیک می کنن تا فایل، دانلود بشه. همچنین، شاگردها هم می تونن به همین طریق، فایل رو در کلاس آپلود کنن تا همه بتونن دانلود کنن.

نمایش مطالب درسی با اشتراک گذاری صفحه نمایش (share screen):

در بالا توضیح دادیم که چطور می شه، فایل های درسی خود مون رو آپلود کنیم و اون ها رو نمایش بدیم ولی در این قسمت، می خایم که بدون آپلود فایل و با به اشتراک گذاشتن صفحه نمایش رایانه مون، مطالب و فایل های مربوطه رو به همه نمایش بدیم. در واقع، با این کار، فایل آموزشی رو که مثلا می تونه یه pdf باشه، در سیستم خود مون باز می کنیم و صفحه نمایش رو به اشتراک می ذاریم تا همه بتونن هر چیزی رو که ما می بینیم و انجام می دیم، اون ها هم ببینن و این طور، مطالب درسی رو به اون ها نمایش می دیم.

* دقت داشته باشید که استفاده از این روش، توصیه نمی شه. چون با پایین بودن سرعت اینترنت اعضا، ممکن ـه که در برگزاری کلاس، اختلال ایجاد بشه و در واقع، صفحه کلاس بدون حرکت و یا فریز بشه. اما با این حال، توضیح داده می شه:

برای این که بتونیم صفحه نمایش خود مون رو با دیگرون به اشتراک بذاریم، نیاز ـه تا افزونه ای رو در مرورگر خود مون (در اینجا مرورگر کروم) نصب کنیم. برای همین، وقتی برای اولین بار، روی آیکون اشتراک صفحه نمایش کلیک می کنیم، با پیام زیر روبرو می شیم که با کلیک کردن روی «نصب افزونه»، به محیط Google Store می ریم تا اون افزونه رو روی مرورگر خود نصب کنیم:

در محیط Google Store روی دکمه «Add to chrome» کلیک می کنیم و بعد، پیامی رو دریافت می کنیم که باید روی دکمه «Add extension» کلیک کنیم:

بعد از نصب افزونه، پیام زیر رو دریافت می کنیم که به معنای نصب شدن افزونه هستش. در صورت نصب موفقیت آمیز افزونه، دکمه افزونه، به رنگ سبز تبدیل می شه:

حالا باید یه بار از کلاس خارج بشیم و دوباره به کلاس، وارد بشیم:

بعد از ورود دوباره به کلاس، حالا می تونید روی آیکون مربوطه کلیک کنید تا پنجره زیر باز بشه. اگر سربرگ «your entire screen» رو انتخاب کنید و بعد، دکمه share رو بزنید، همه صفحه نمایش شما به اشتراک گذاشته می شه و شاگردها، هر کاری رو که شما در سیستم خود تون انجاد بدید رو می ببینن:

اما اگه بخایم که فقط یکی از برنامه هایی که در سیستم خود مون باز کرده ایم رو ببینن، از سربرگ «Application Window» استفاده می کنیم. ویژگی استفاده از این سربرگ این ـه که شاگردها فقط برنامه ای که شما انتخاب می کنید رو می ببینن و شما در سیستم تون هر فعالیتی انجام بدید، اون ها فقط اون برنامه رو می بینن (البته تا زمانی که اون برنامه رو در سیستم تون نبندید و یا اون رو minimize نکنید). مثلا فرض کنید که می خاید فایل pdf کتاب خود تون رو نمایش بدید، در ابتدا اون فایل pdf رو روی سیستم خود تون باز می کنید و سپس در کلاس و از طریق سربرگ «Application Window» اون رو انتخاب می کنید و روی دکمه share کلیک می کنید تا نمایش داده بشه:

* دقت کنید که اگه از سربرگ «your entire screen» استفاده کنید، باید مرورگر خودتون رو minimize کنید و برای توضیحات لازم، به صفحه نمایش خود برید ولی با ماندن در محیط کلاس، حالت تصویر در تصویر زیر رخ می ده که جای نگرانی نیست. زمانی که توضیحات تون تمام شد، با زدن دوباره آیکون اشتراک صفحه نمایش، این امکان، لغو می شه و حالت تصویر در تصویر، از بین می ره.

* دقت کنید که برای اشتراک گذاشتن صفحه نمایش، سرعت آپلود اینترنت شما باید بیشتر از ۳۰۰ kb/s باشه. برای همین، استفاده از این امکان رو پیشنهاد نمی کنیم و توصیه می شه که فایل های خودتون رو آپلود کنید و به نمایش بذارید تا در کلاس، اختلالی ایجاد نشه.

استفاده از وایت برد:

برخی از استاد به نوشتن مطالب درسی خود شون، عادت دارن و به این امکان در کلاس نیاز دارن. برای همین، می تونید با کلیک بر روی آیکون وایت برد، از امکانات اون استفاده کنید. اما دقت داشته باشید که استفاده از این ابزار، به داشتن قلم نوری یا pen بستگی داره. بهتر ـه که در هنگام استفاده از این ابزار، ابزارهای اشتراک دسکتاپ و نمایش اسلاید رو غیرفعال کنید تا همه بتونن فقط وایت برد رو به طور واضح و بزرگ، ببینن.

صحبت کردن شاگردها در کلاس:

شما به عنوان استاد کلاس، اختیار مدیریت کلاس رو دارید و می تونید به هر کدام از شاگردها و یا به چند تا از شاگردها، اجازه بدید تا در کلاس صحبت کنن. در واقع، شما باید میکروفون و یا وبکم اون ها رو فعال کنید تا اون ها بتونن با کلاس ارتباط صوتی و یا تصویری داشته باشن. برای این کار، در قسمتی از کلاس که نام و تعداد اعضای کلاس رو نمایش می ده، وقتی که اشاره گر موس رو روی نام هر کدام از اعضا ببریم، سه گزینه ظاهر می شه که با کلیک کردن روی هر کدوم از اون ها، اون آیکون، قرمز رنگ می شه و یعنی اون ابزار (میکروفون یا وبکم یا اشتراک صفحه) رو برای اون شاگرد تون فعال کرده اید. با فعال کردن هر ابزار، یه پیام برای شاگرد ارسال می شه که اگه شاگرد با استفاده از اون ابزار موافقت کنه، آیکون اون ابزار در جلوی نام نمایشی او، سفید رنگ می شه و ارتباط صوتی یا تصویری، برقرار می شه. برای غیرفعال کردن اون ابزار برای شاگرد هم، فقط کافی ـه که دوباره روی اون آیکون در جلوی نام نمایشی او کلیک کنیم تا اون آیکون، ناپدید بشه.

* دقت داشته باشید که فقط تعداد محدودی از میکروفون ها رو فعال کنید تا اختلالی در کلاس، ایجاد نشه. همچنین، به جز کلاس های خصوصی، در صورتی که نیاز به ارتباط تصویری نیست، وبکم شاگردی رو فعال نکنید.

* در صورتی که دیگه نیازی به صحبت کردن شاگردی در کلاس نیست، اون ها رو غیرفعال کنید تا صدای اضافه ای در کلاس شنیده نشه و باعث نویز در کلاس نشه.

* در هنگام برقراری ارتابط صوتی، تایید داشته باشید که شاگردها از هندزفری استفاده کنن تا کلاس، دچار اکو صدا نشه و صدای باکیفیتی داشته باشن.

اخراج شاگرد از کلاس:

امیدواریم که هرگز نیازی نباشه که شاگردی را از کلاس، اخراج کنیم اما اگه به چنین کاری نیاز باشه، کافی ـه که اشاره گر موس رو روی نام نمایشی اون شاگرد برده و از یکی از دو گزینه زیر استفاده کنید:

با انتخاب گزینه «اخراج کاربر»، کاربر از کلاس خارج می شه ولی می تونه دوباره به کلاس برگرده اما با «مسدود کردن کاربر» تا پایان کلاس و بستن اتاق کلاس، کاربر نمی تونه به کلاس برگرده.

بستن و ترک کلاس:

پس از پایان زمان کلاس، استاد باید به شکل زیر و با انتخاب گزینه «بستن اتاق»، کلاس رو ببنده که با این کار، همه شاگردها و خود استاد هم از کلاس، خارج می شن اما با انتخاب گزینه «خروج»، فقط خود استاد از کلاس خارج می شه.

  • اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =